Baş ağrısı nedenleri

Sinüzitte görülen baş ağrısı

Kronik sinüzit baş ağrısı nedeni olarak kabul edilmez. Akut sinüzitte bile ağrı ikincil bir beklenen belirtidir öncelikli belirti değildir. Zaten sinüzit ağrıları tekrarlayan baş ağrıları şeklinde ortaya çıkmaz.Ağrılar alında, yüzde olabilmektedir ama bu birden bire ortaya çıkan bir şeydir ve beraberinde geniz akıntısı gibi belirtileri vardır. Sinüzit ağrısı acıkınca,adet sancısında,uykusuz kalınca ortaya çıkmaz. Sinüslerin yada sinüs bölgelerindeki ağrı migrende en çok tutulan ağrıdır. Dolayısıyla bir migren ağrısı rüzgarla tetiklenebilir.

Kişi ıslak saçlı dışarı çıktığında alın bölgesinde ağrı hisseder migrende. Migrenli hastaların bir kısmında ağrı yüze de yayılır hatta dişlerine kadar yayılır. Dikkat edildiğinde sinüzit gibi olan ağrının aslında adet gelirken de olduğu, fazla uyuyunca da olduğu yanıtı alınır. Sinüzit tanısında geniz akıntısı,ve sayılan nedenlerle tekrarlanmaması çok önemlidir. Bu nedenle Türkiye’de yapılan bir çalışmayla ortaya konan görüş; dört migrenlinin biri yanlışlıkla sinüzit tanısı alıyor.

Yüksek tansiyonda görülen baş ağrısı

Tansiyon baş ağrıları aslında seyrek karşılaşılan baş ağrılarıdır. Eğer olursa bütün baş etkilenir ensede de ağrı olabilir yada başın her tarafında bu ağrı hissedilebilir. Fakat pek çok hasta aslında yanlış olarak tansiyon baş ağrısı tanısı alır yada daha çok kişinin kendisi bu tanıyı düşünür, bunun nedeni mesela migren atakları sırasında çoğu kez tansiyon oynaması yaşanabilir ve bu atak sırasında tansiyon yükselir bunun için migren hastaları baş ağrısı sırasında tansiyona bakmamalı ağrı yokken de tansiyon yükselmesi varmı diye bakmalıdır.Bunun dışında tansiyon ilaçlarının kendiside baş ağrısına neden olabilir. Bunun için tansiyonu yüksek olan hastaların migren dışı da baş ağrılarının hepsi tansiyona bağlı olduğu anlamına gelmez.Yüksek tansiyonu olan bir kişi de bu dönemde baş ağrıları ortaya çıkıyorsa ve kişinin tansiyonu düştüğünde ağrı hafifliyor yada ortadan kayboluyorsa o zaman tansiyon baş ağrısı mevcuttur.

Göz çevresinde görülen baş ağrısı hangi hastalıkların habercisidir

Gözün etrafında ve ensede ağrı varsa ve bununla birlikte bulantıda söz konusu ise akla ilk gelecek migrendir. Göz acıması olan hastada mutlaka göz tansiyon yüksekliği düşünülmelidir. Çünkü bunun verdiği acı son derece şiddetlidir ve migrenle karışabilir. Farkı migrendeki diğer belirtiler söz konusu değildir.Migrende ağrılar dört saatten uzun üç günden kısa sürer ve belli bir ritim takip eder. Çoğu kez bunların olmayışı ve ağrının göze sınırlı oluşuyla göz tansiyonundan kuşkulanılmalıdır. Bunun için göz ağrısı olan hastaların göz tansiyonunu mutlaka göz önünde tutmaları gerekir.

Çok şiddetli görülen baş ağrıları

Yüze saplanan ağrılar çok farklıdır. Örneğin elektrik çarpar gibidir baş ağrıları. Bunlar sinir kökenli baş ağrılarıdır. Ağrı kesici ilaçlara hiç bir şekilde cevap vermezler,fakat bu hastalığa uygun ilaçlara cevap verirler. Nadir olarak bu ağrılar saçlı deri bölgesine de yayılabilir. Toplumda daha yaygın olarak karşılaşılabilen saplanma şeklinde baş ağrıları ise migreni düşündüren baş ağrıları değildir. Örneğin sadece saplanma şeklinde giden bir baş ağrısı hastalığıda söz konusudur. Fakat bu tür saplanmalar her tür baş ağrısı çeken hastaların zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Örneğin migren çekenlerin yada sinirsel baş ağrısı yaşayan kişilerin yaşadığı bir durumdur. Kas kasıntısı yada migren söz konusu olmaksızın kişinin psikolojik olarak kendisinin oluşturduğu ağrılarda da saplantı şeklinde ağrı gözükebilir. Saplanma baş ağrısı çok önemli bir sorun teşkil etmez.

Boyun kireçlenmesinin denen olduğu baş ağrısı

Kemiklerde epin formasyonu, çeşitli uzantılar olabiliyor. Bu tip şeyler kastediliyorsa boyundan kaynaklanan doktorların dediği servikojenik baş ağrısı vardır. Böyle bir durumda bu hasta ile konuşma sırasında anlaşılabilir. Hasta belli bir baş hareketi yaptığı zaman hastada baş ağrısı tetikleniyorsa bu doktorlar için tipik bir bulgudur. Ve o zaman baş ağrısının boyundan kaynaklandığı düşünülebilinir. Buna göre de hastadan ileri bir tetkik istenir.

Kronik (devamlı görülen) baş ağrısı yapan hastalıklar

Sürekli yaşanan baş ağrıları primer baş ağrılarında olabilir. Yani uzun süreli migren olabilir, kronik günlük baş ağrıları olabilir. Çok genç hastalarda da rastlanır. Hastada hipertansiyon vardır ama hasta bunun farkında değildir. Kişinin tansiyonu yüksektir ve buna bağlı olarak hipertansif baş ağrısı çekiyordur. Hastanın baş ağrısı bir süredir devam ediyordur, ama hastada eş hiç bu tip baş ağrıları olmamaktadır. Baş ağrısının karakterinde, şiddetinde tipik bir değişiklik vardır. Örneğin, kişi 50 yaşın üstünde ve bir kanser öyküsü var. Böyle durumlarda da başka nedenlere bağlı olarak baş ağrısı ortaya çıkar. Bunların hepsi hem kendi başına bir ağrı yani primer ağrıdır hem de sekonder baş ağrıları sürekli baş ağrısına neden olabilmektedir.

Ense etrafında görülen baş ağrılarına neden olan hastalıklar

Ensede ağrıya sebep olan hastalıklar içinde en sık neden migrendir. Çünkü migrenlerin yüzde sekseni ağrının herhangi bir döneminde ensede ağrı hisseder. Migrenlerin yüzde yirmisi ağrısını sadece ensede hisseder. Bunun migren olduğunu anlamak için sadece migreni geçiren triptan ilacı verilir. Eğer ağrı kayboluyorsa bu migren ağrısıdır. Adet döneminde hastada ağrı oluyorsa, aç kaldığında oluyorsa, tipik migren tetikleri ile tetikleniyorsa, pozisyon dışında alakasız tetikliyorsa bu migren ağrısıdır. Ense ağrılarının en büyük nedeni migrendir. Kişi, boyun kas spazmı nedeni ile de boyun ağrısı yaşayabilir. Ama bu ağrıların en önemli özelliği başa yayılmamasıdır. Boyun problemlerine bağlı olan ağrıların tipik özelliği boyun bölgesinde sınırlı kalmaları ya da kola yayılmalarıdır. Örneğin, boyun fıtığı olan hastaların çoğu kez sadece kol problemi ile doktora gider. Çünkü, boyun kaslarına giden sinirler boyunda çok üst bölgelerden çıkmaktadır ve buralar fıtıklanma bölgesi değildir. Boyunda sıklıkla fıtıkların olduğu bölgeden çıkan sinirlerin hiçbiri boyuna gitmez. Bu sinirlerin hepsi kişinin koluna gider. Bu yüzden boyun problemleri çoklukla kol ağrılarına yol açar. Baş ile ilgili ağrılar ise ensede spazma yol açabilir. Bunun dışında kötü pozisyon, rüzgar da ensedeki kaslarda spazma uğrayabilir.

Baş ağrısının nedeni migren olabilir mi?

Migren baş ağrısı diğer baş ağrılarından konuşularak ayırt edilebilir. Hastadan alınan öykü ile migren ağrısı teşhis edilebilir. Ama eğer bir şüphe varsa, alınan öyküde ve muayenede bakılırsa, o zaman migren gibi migren takip edilip başka bir rahatsızlık var mı diye bakılır. Bunlara sekonder baş ağrısı denilir. Başka bir nedene yani yapısal bir nedene bağlı bir baş ağrısı var mı diye hasta tetkik edilir.
Baş ağrısı çeşitleri nelerdir