Grip Tedavisi

Grip hastalığı tanımı oluşum nedenleri:

Grip virüsü bulaştıktan sonra klinik belirtilerin görülmesi genelde 2. günde başlar. Aniden başlayan 38-39 derece ateşle beraber ileri halsizlik, bitkinlik, baş ve vücutta genel ağrı görülmesi, kuru öksürük belirtileri gösterir. Gribin bulaştırma oranı yetişkinlere ve çocuklara göre değişir. yetişkinlerde bulaşıcılık süresi 5 ila 7 gün arasında değişirken çocuklarda bu oran bir haftadan uzun olabilir. Grip tüm mevsimlerde görülebileceği gibi genellikle sonbahar ve kış aylarında görülür.

Grip ve soğuk algınlığı iki farklı hastalıktır farkları nelerdir:

Soğuk algınlığına göre gripte genelde ateş görülür. Soğuk algınlığında ise ateş nadirdir. Baş ağrısı ve vücutta ağrı gripte genelde olurken soğuk algınlığında nadir görülür. Soğuk algınlığında genelde görülen burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı gripte nadirdir. Gripte kuru öksürük görülür. Gribin aşısı vardır ve antiviral tedavi ve şikayetleri gidermeye yönelik tedavi uygulanabilir. Fakat soğuk algınlığının belirtilerini kaldırmaya yönelik tedavisi vardır sadece.

Grip olunca ne yapmalı ve grip tedavisi:

Grip hastalığı ani başlayan semptomlarla kendini gösterir. Hasta kendini iyi hissederken aniden rahatsızlanır. 38-39 derece ateş, baş ağrısı, vücutta genel yaygın ağrı, yorgunluk hissi, öksürük olabilir (genelde kuru), üşüme ve titreme, terleme, burun tıkanıklığı, iştah kaybı görülür.

Grip olan hasta mümkün olduğunca ihtirahat etmel idir. Sıvı alımı önemlidir. Su ve meyve suyu tüketimi önerilir. Suyla eritilen grip ilaçları sıvı tüketimini arttırır. Beslenme önemlidir. Yeteri kadar besin alınmalı, iştah yoksa karbonhidrattan zengin besinler alınmalıdır. Hastanın bulunduğu ortam iyi havalanmalıdır. Kuru olmamasına dikkat edilmeli nemli tutulmalıdır.

Bunların yanında ilaç takviyesi ile beraber semptomlar azaltılabilir. Gribe ek olarak bir bakteri enfeksiyonu yoksa antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Grip sırasında aspirin tavsiye edilmez.
Ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, halsizlik gibi belirtileri gidermeye yarar.

Günümüzde hekimler tarafından çok tercih edilen analjezik olan parasetamol aynı zamanda ateş düşürücü ve vücuda direnç verici etkisi ile ideal bir ilaçtır.

Burun akıntısı önleyen klorfeniramin ve burun tıkanıklığını gideren sinüsleri açan psödoefedrin de tedavide kullanılan maddelerdir.