Menü

Obezite ve İnsülin Direnci

29/07/2017 - Genel Cerrahi
Obezite ve İnsülin Direnci

Obezite besinlerle aldığımız enerji miktarının tüketilen enerji miktarını aştığı durumda vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ciddi bir sağlık problemdir. Obezitenin tüm dünyada görülme sıklığı giderek artmaktadır.

Obezite değerlendirilmesinde en sık kullanılan ölçüm vücut kitle indeksidir (VKI). VKI kilonun (kg cinsinden) boyun metrekaresine (metre cinsinden) bölünmesi ile ortaya çıkan bir değerdir. Örneğin; 168 cm boyunda 60 kilo olan bir bireyin VKI değeri 60 / 1.68m2 yani 21.2’dir. Buna göre; VKI 18.5 ve altında olanlar zayıf

18.5 – 25 arası onlalar normal kilolu 25 – 30 arası olanlar fa/la kilolu 30 – 35 arası olanlar obez

35 ve üzeri olanlar ileri derece obez olarak sınıflandırılmaktadır.

Obezite birçok sağlık problemini de birlikte getirir. Obezite ile birlikte görülen sağlık problemleri;

Kalp damar hastalıkları İnsülin direnci ve diyabet Uyku apne hastalığı Eklemlerde kireçlenme Kanser sıklığında artış Adet düzensizlikleri Hipertansiyon ve hipcrlipidemi Karaciğerde yağlanma Psikolojik rahatsızlıklar Safra kesesi hastalıkları

Obezite ve İnsülin Direnci

İnsülin pankreas bezinden salgılanan ve kan şekerini düşüren bir hormondur. İnsülinin vücutta yeterli etkisini gösterememesine insülin direnci denilmektedir. İnsülin etkisizliği sonucu hücreler şekeri yeterince kullanılamaz ve kandaki şeker düzeyi yükselir. Bu da pankreas bezinden daha fazla insülin salgılanmasına sebep olur. insülin, kilo yapıcı ve yağlanmayı arttıran bir hormondur. Dolayısıyla insülin direnci olan kişilerde özellikle karın çevresinde yağlanma artmakta ve kişi kilo aldığı gibi kiloyu vermesi de zorlaşmaktadır. İnsülin direnci özellikle obez kişilerde görülmekle birlikte genetik yatkınlığı olan zayıf bireylerde de saptanabilir. İnsülin direncinin tedavi edilmediği durumlarda tip 2 diyabet yıllar içinde açığa çıkmaktadır.

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?

Açlık kan şekeri ve açlık insülin düzeyine bakılarak insülin direnci özel bir hesaplama ile ölçülür. Tedavi

Obezitenin tedavisi doğru beslenme ve egzersizdir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan en önemli beslenme biçimi az ve sık beslenmedir. Çünkü her yemek yediğimizde vücut yediklerimizi yakmak için metabolizmayı çalıştırın Doğru beslenme ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde altta yatan tiroid anormalliği (hipotiroidi) ve insülin direncinin mutlak değerlendirilmesi gerekir. İnsülin direnci olan bireylerde diyet ve egzersize ek olarak insülin direncini azaltan ilaçlar kullanılabilir. Hipotiroidi durumunda dışarıdan alınan tiroid hormon tedavisi ile kişinin kilo vermesi kolaylaşır.

Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar ancak kişinin doğru beslendiği ve egzersiz yaptığı sürede faydalıdır. Obezite cerrahisi çok özel seçilmiş bireylerde uygun incelemeler yapıldıktan sonra tercih edilmelidir.