Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?
Öksürükler türlü türlü müdür?  Öksürük tedavisi ne zaman gereklidir?
Öksürük,  solunum yollarını temizleyen kompleks mekanizmanın bir parçasıdır.  Bu refleks hareketi,  bü­tün solunum yollarını yabancı cisimlerden,  hava kirliliğinden ve birikmiş mukuslardan korumaktadır.
Hava yollarında tahriş edici en küçük bir şey, beyindeki öksürük merkezine çok hızlı bir şekilde işaret gönderir. Bu işaret hemen göğüs kaslarına aktarılır ve meydana gelen bir öksürükle hava yolları tahriş edici cisimlerden temizlenir.
Bir mikrop, bronşlara ve akciğerlere dolduğunda iltihap meydana gelir ve bir tahriş oluşturup öksürüğü yaratır.

İki temel öksürük türü vardır.  Birincisi kuru öksürük olup, sigara, duman, tozdan tahriş sonucu ortaya çıkar.
İkincisi, enfeksiyondan meydana gelen balgam, mukus ve cerahati dışarıya atan öksürüktür.
Öksürüğün tedavisi, kuşkusuz, altındaki hastalığa yönelik olmalıdır. Kuru öksürük, sigara, hava kirliliği gibi tahrişler ortadan kaldırılırsa genellikle kesilir. Uygun bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesi ile, öksürük azalır.
Enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksi­yonlardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip, tersine, desteklenir.

Solunum yollarının iç yüzünü yapan zarlar iltahaplandığında, mukus salgısı artmakta ve bu zann kolaylıkla tahriş edilebildiği görülmektedir. Öksürükle mukusun fazlası dışan atılmaktadır. Öksürmek zorunda kalan kişi, önce derin bir soluk alır, sonra ses telleri aralarındaki aralığı kapatıp ve göğüs boşluğu ba­sıncını arttınrcasına kaslarını kasar. Bu olaydan sonra ses telleri aralığı aniden açılınca, solunum yollarındaki hava patlarcasına dışarı atılır. Bu havayla birlikte aşırı miktardaki salgılar ve bazı tahriş edici maddeler dışarı çıkar.

Prof. Dr.  Ahmet Maranki geçmeyen öksürüklere çok iyi gelen bal-turp kürünü önermektedir, bizde size bu yöntemin nasıl uygulanacağını anlatacağız.

Bal-turp kürünü 2 şekilde uygulayabilirsiniz

1.Yöntem;
Bir adet turpu rendeleyin (kırmızı veya siyah turp olabilir). Hakiki bal (burası önemli balın hakiki olması gerekiyor.) ile karıştırdıktan sonra bir tülbentin içerisine koyun. Sonra tülbenti yüksek bir yere asarak altına bir tas koyun.10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Süzdüğünüz bal -turp suyu karışımını büyük-küçük, yaş sınırı olmadan herkes kullanabilir. eğer öksürük hala geçmediyse 2. uygulamayı yapın.
2. Yöntem:
Bir turpun alt kısmını keserek içini biraz oyduktan sonra uzun sap kısmını da kesin. Turpun oyulan kısmı yukarı gelecek şekilde bir su bardağının üstüne yerleştirin. Turpun oyduğunuz kısmına bal doldurun ve10-12 saat kadar balın süzülmesi için bekletin. Elde edilen turptan süzülmüş balı anne sütü emen bebekler de, yetişkinler de dahil olmak üzere herkes içebilir.