Menü

Ortodontik tedavi nedir?

12/06/2017 - Diş
Ortodontik tedavi nedir?

ortodonti

Bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar güzel insanların daha kolay iş bulduğunu ve kariyerlerinde daha çabuk yükseldiklerini gösteriyor. Yine aynı konuda yapılan farklı çalışmalarda güzel insanların daha fazla güven duygusuna sahip oldukları, kendilerinden emin hareket ettikleri ve çevrelerine hâkim bir tavır sergiledikleri sonucu hiç de şaşırtıcı değil. Peki, bir yüzü güzel yapan nedir? Kadınlarda çocuksu ve büyük yuvarlak gözlerin, çıkık elmacık kemiklerinin, ince bir burnun, ideal bir gülüşün bulunması güzelliğin önemli işaretleridir. Güzel gülüşün ilk anahtarı da güzel dişlerdir. Düzgün, inci gibi sıralanmış bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayalidir.
Ortodontik tedavi çapraşıklık gösteren, düzensiz sıralanmış dişlerin düzeltimini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Fakat bu tedavi yönteminde uzun süre dişlerin üzerinde kalması gereken teller önemli bir dezavantaj oluşturur ve estetik kaygıyla dişlerinin düzelmesini isteyen kişilerde tedavi süresince bu tellerle dolaşmak sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle kişiler tedavi olmak istemezler veya ortodontik tedaviyi erteleyebilirler. Bu kaygıları ortadan kaldırmak için ortodontik tedavilerde daha estetik görünüm sağlayan materyallerin arayışına gidilmiştir. Önce metal braketler yerine kullanılan diş renginde estetik braketler üretilmiş daha sonra dişlerin iç yüzeyine uygulanan Lingual tedavi ortaya atılmıştır.
Son olarak dişlerin üzerine hiçbir braket yapıştırılmadan sadece şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviler uygulanmaya başlamıştır.
Lingual Tedavi ile Estetik Sorun Yaratmayan Dişler
“Lingual” kelimesi dişlerin dil tarafındaki yüzü anlamını taşır. Lingual ortodontik tedavide dişlere kuvvet uygulayan tellerin bağlandığı braketler dişlerin dışarıdan görünen kısmına değil, ağız içinden dişlerin arka kısmına uygulanır. Böylece ortodontik tedavi sırasında teller başkaları tarafından fark edilmediği için kişinin ne sosyal ne de iş yaşamında estetik kaygı problemi yaşanır.
Lingual tedavi çeşitlerinden olan “Incog-nito”tekniğinde hastadan alınan ölçüler üzerinde kişiye özel olarak dişlerin lingual yapısına uygun braketler üretilir. Braketler yanında bilgisayar programı yardımıyla kişiye özel teller de üretilerek tedavinin başarı şansı çok daha üst seviyelere taşınır. Ancak çok gelişmiş bir teknoloji kullanıldığı için maliyeti yüksek bir tedavi şeklidir. Bu tekniği uygulayabilmek için ortodontistlerin Incognito sertifika programına katılarak bu sertifikayı almış olmaları gerekmektedir.
Şeffaf Plaklarla Çarpık Dişlere Son
Ortodontik tedaviye başvuran hastaların en çok sorduğu sorulardan birisi tedavi sırasında ağzının nasıl görüneceği ve bu tedavinin ne kadar süreceğidir. Şeffaf plaklarla yapılan tedavi şeklinde dişlerin ne dış ne de iç yüzeyinde braket ve teller vardır. Bu tedavi için şeffaf plaklar kullanıldığı için hiçbir zaman fark edilmezler böylelikle kişilere görüntü açısından problem yaratmadan tedavi olma şansını tanırlar. Bu tedavinin diğer bir avantajı da çok gerekli olan zamanlarda hasta tarafından ağızdan çıkarılabilmeleri mümkündür. Bunun avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Çünkü dişlerin hareket edebilmesi için şeffaf plakların ağızda uzun süre boyunca kalması gereklidir.
Tedavinin başından sonuna kadar hastanın motivasyonu çok önemlidir. Plakların tüm gece boyunca ve gün içerisinde de sadece yemek yerken ve dişler fırçalanırken çıkarılması, onun dışında devamlı kullanılması gerekliliği vurgulanarak anlatılmalıdır. Kullanımı kolay ve fark edilmediği için çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
Farklı firmalarca piyasaya sürülmüş olan birçok şeffaf plak çeşidi vardır.Bunlar arasında en çok bilineni Invisalign’dır. Bu tedaviyi uygulayabilmek için Invisa-lign sertifikasına sahip olmak gerekir.Tüm dünyada bir buçuk milyon kişi bu şekilde tedavi edilmiştir. Bu ortodontik tedavi yöntemi özellikle erişkin hastaların düzgün dişlere kavuşmasında çok önemli bir farklılık yaratmıştır. Bu iş için hastadan alınan
ölçüler ve tedavi planı yurt dışında bulunan merkezlere gönderilerek bilgisayar programıyla tedavinin aşamaları belirlenir ve hastanın kullanacağı plaklar üç dört hafta içerisinde hekime gelir. Her bir plak 2 hafta süreyle kullandırılır.
Normal ortodontik tedavilerde hastanın 4 ile 6 haftada bir hekimine randevuya gitmesi gerekirken Invisalign tedavisinde hasta plakları kendisi belli bir sırada kullanacağı için randevu sıklığı 3 ile 4 ayda bire kadar uzatılabilir. Bu avantajı sayesinde Invisalign tedavi yöntemi başka şehirlerde ya da ülkelerde yaşayıp sıklıkla randevularına gelemeyecek hastalar için bir tedavi olanağı sağlamaktadır.

Kaynak: http://www.tansuerakman.com/tr/icerik/59/ortodonti

 

Etiketler: