Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığını tedavi etmek için neler yapılır?

Soğuk algınlığı tedavisinin başında bol bol dinlenme gelmektedir. Kişi vücudunu iyi bir şekilde dinlendirirse bünyesini güçlendirirse gribi atlatması daha kolay olacaktır.Bunun dışında soğuk algınlığında kullanılacak spreyler vardır. Eczaneden burun açıcı spreyler çok kolay temin edilebilmektedir. Bu yöntemlerden sonra hastada bir değişiklik söz konusu değilse hasta bir hekime gösterilmelidir. Gribe yakalanan hastaların iyileşme süresi yaklaşık on günü bulmaktadır. Fakat bazen hastalık akut sinüzit ile birlikte görülebiliyor o zaman bu hastalık süresi daha da uzayabilmektedir.

Antibiyotikler soğuk algınlığını tedavi etmede kullanılır mı?

Soğuk algınlında antibiyotik kullanımı söz konusu değildir. Eğer bakteriyel enfeksiyon söz konusu ise o zaman bir hekime başvurularak antibiyotik kullanımı sağlanmalıdır. Kişi tek başına aklına estiği gibi antibiyotik kullanmamalıdır. Çünkü antibiyotiğin bir çok yan etkileri bulunmaktadır. Kişi gereksiz yere antibiyotik kullanıyorsa vücut buna ters tepki verecektir ve vücudun direnci zayıflayacaktır. Onun İçin antibiyotik kullanımında mutlaka bir uzmanın başvurusu alınmalıdır.

Soğuk algınlığının semptomları nelerdir?

Mikrobik ajandan temas edildikten sonra 72 24 saat yani iki üç gün içerisinde şikayetler ortaya çıkmaya başlar. İlk ortaya çıkan en önemli şikayet boğazda ve burun bölgesinde kaşıntı yanma, onun akabinde bir süre sonra bu ağrıya dönüşür. Nezle olan bölümünde olduğu gibi akıntı, hapşırmalar olabilir. Tanım olarak soluk algınlığında ateş yoktur. Yani yetişkin, sağlıklı bir bireyden bahsediliyorsa normalde ateş eşlik etmez. Ateşin eşlik etmesi şikayetin ya başka nedenden oluştuğunun göstergesi ya da grip denilen tamamen farklı bir virüs enfeksiyonun bulgusudur. Bu grup enfeksiyonlarda halsizlik olabilmektedir. Ancak grip enfeksiyonundan farklı olarak çok şiddetli kas ağrıları, eklem ağrıları, hastayı yatağa düşürecek kadar şiddetli olmamaktadır. Bu tanım itibari ile çok önemlidir. Çünkü iki hastalığın tedavisi birbirinden farklıdır.

Soğuk algınlığı ve grip aynı mıdır değilse farkları nelerdir?

Soğuk algınlığı genel itibari ile üst solunum yolları enfeksiyonunun viral hastalıklarına verilen genel addır. Nezle ise burun akması, hapşırma gibi burun şikayetlerinin daha fazla olması durumunda kullanılan bir hastalık adıdır. İkisi birbirinin çoğu kez içine geçer. Bazen aynı hastalık aynı sebep olabiliyorlardır. Grip nezleden daha çok bulaşıcıdır. Çok daha tehlikeleri olan bir hastalıktır. Kısa sürede çok büyük kitleleri etkileyip bazen sınırları açıp başka ülkelere pandemik denilen yayılımlara yol açabiliyorlardır. Yetişkinlerde normal şartlarda üst solunum yolu viral enfeksiyonlarının soğuk algınlığında ateş görülmez. Yetişkinlerde yatağa düşürecek kadar ateş, eklemlerde kaslarda ağrıları oluyorsa bunda ön planda grip düşünülmelidir.

Soğuk algınlığı tam olarak ne anlama gelir?

Soğuk algınlığı üst solunum yolu denilen akciğer ile burun ağız arasında kalan anatomik bölgenin viral bir enfeksiyonudur. Genellikle kışları daha fazla olur. Bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyonla kastedilen virüslerden oluşan mikrobik bir enfeksiyondur. Üst solunum yolları enfeksiyonu diğer bütün solunum yolları enfeksiyonlarında olduğu gibi havada asılı kalan damlacıklar yolu ile bulaşır. Bu enfeksiyon esnasında çıkan atmosfere saçılan, küçük tanecikler yolu ile tanecikler üzerinde bulunan virüslerin insandan insana geçmesi yolu ile bulaşır. Diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından farklı olarak bir çok virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Bu özellikle gripten ayrılmasında önemli bir husustur. Çünkü, birden fazla virüs, birden fazla mikrobik etken aynı hastalığa sebep olmasına rağmen tedaviyi düzenlemek açısından zorlaştırıcı bir unsurdur.

Soğuk algınlığının tehlike teşkil ettiği durumlar

Soğuk algınlığı normal yetişkin bir bireyde ciddi bir risk taşımaz. Ölümcül sonuçları yoktur. Ancak altta yatan sebepleri olarak, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, önemli kalp damar hastalıkları, ciddi akciğer hastalığı olan kişilerde ilerleyip ve üstüne bakteriyel enfeksiyonlarda varsa çok ciddi sonuçları olabilecek bazı sonuçlara yol açabilir. Çocuklarda bu oran çok azdır. Çocuklarda sonuçlar itibari ile sebep olan daha riskli bakteriyel enfeksiyonlar ölümcül değildir. Ancak geniz eti iltihabı gibi, bademcik iltihabı gibi ya da sinüzit ya da orta kulak iltihabı gibi bir takım hastalıklara yol açabiliyordur. Soğuk algınlığı gribe çevirmez. Tanım itibari ile soğuk algınlığı grip enfeksiyonundan farklı tutulur. Çünkü, hem sebepleri hem de yol açtığı hastalıklar, sonuçları, tedavisi iki farklı bir hastalık gibi düşünülmesi lazımdır. Aynı şikayetler vardır ama grip tamamen farklı bir hastalıktır.

Soğuk algınlığının en fazla görüldüğü kimseler

Kimlerin hastalığa daha çabuk yakalandığının açıklanması için iki farklı açıdan yaklaşılması uygun olur. Bir tanesi sosyal sebeplerdir. Kapalı mekanlarda yan yana yaşayan ve hastalığı birbirlerine bulaştıran kişilerin olduğu koğuş, kreş, askeri, okul gibi ortamlar bulaşıcılık açısından çok uygun bir ortam sağladığı için oluyordur. İkincisi ise kişinin birey olarak kendisine ait olan faktörlerdir. Bu faktörler içerisinde bağışıklık sisteminin düşük olması önemli bir etkendir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde hastalığın ortaya çıkması hem risk itibari ile fazla hem de sonuçları itibari ile tehlikelidir. Çünkü normal şartlarda basit bir şekilde iyileşebilecek bir hastalık çok daha uzun süreye yayılabiliyordur. Çocuklarda daha sık görülmesi de sosyal ve biyolojik sebeplerdendir. Kış döneminde aynı ortamlarda bulunan kreşlerde, yatakhanelerde, ilkokul, ortaokul eğitimlerindeki çocuklarda yayılması daha fazla olur. Daha büyük miktarda kişilere aynı anda etkileyebiliyordur. Bunun yanında soğuk da önemli bir etkendir. Bu sebebe bağlı olarak kış aylarında daha sık gözükür. Ama soğuğun tek başına herhangi bir bireyin soğuk algınlığına, viral üst solunum yolu enfeksiyonuna daha fazla oranda yakalandığını gösteren herhangi bir çalışma yoktur.

Nezle ve Grip hastalığı farkları farkları nelerdir? Nezle nasıl bir hastalıktır?